Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fotbal

 Krása a obliba fotbalu (správně česky kopané) tkví především v jeho jednoduchosti: dvě mužstva, každé o 11 hráčích, se snaží kopnout míč do soupeřovy branky. V porovnání se složitějšími hrami, jako třeba kriket nebo ragby, má fotbal jednoduší pravidla a zápasy jsou často dramatické a vzrušujíci. Kopaná je všeobecně považována za nejoblíbenější sport a s vášní a zaujetím ji hrají muži i ženy v podstatě na celém světě. 

Z historie:

Nejstarší známá podoba fotbalu se hrála v Číně ve 3.-2. století př.n.l. Hry přopomínající kopanou byly známé též v antickém Řecku a Římě i v dalších starověkých státech. Nejvíce se, ale hra rozvíjela během posledního tisíciletí v Británii. Tento "prafotbal" měl mnoho podob "hra" se často zvrhávala v nelítostný boj bez pravidel, jehož se účastnily celé vesnice. Zlomový moment v historii kopané přišel v 19.století, kdy se fotbal stal velmi populárním na soukromých školách. Protože ale tehdy ještě neexistovala jednotná pravidla, některé ze škol upřednostňovaly tvrdší hru, při které bylo možné sebrat míč rukama a běžet s ním, zatímco na jiných školách se hrálo spíš nohama a pravidla již připomínala ta dnešní. 

Fotbalová pravidla:

Roku 1863 se konalo několik schůzí za účelem přijetí jednotných pravidel. Na nich se osamostatnilo ragby a zrodila se Fotbalová asociace a "asociační fotbal" , při kterém bylo hraní rukama zakázáno. Roku 1872 se hrála první fotbalová soutěž o pohár Fotbalové asociace (slavný FA Cup) a roku 1904 byla založená Světová fotbalová federace (FIFA). Dnes se FIFA pyšní 208 členy. 

Mimochodem:

- 11 kilometrů za zápas průměrně naběhá fotbalový záložník. Utočníci naběhají kolem 8 kilometrů, obránci 7 kilometrů a brankář 4 kilometry. 

- 42 let bylo nejstaršímu hráči, který vstřelil gól na mistrovství světa - Rogeru Millovi z Kamerunu.

- 181 zápasu za národní mužstvo sehrál rekordman mazi fotbalisty Mohamed Al-Díjá ze Saúdské Arábie.

- 199 854 diváků sledovalo finálový zapás mistrovství světa 1950 mezi Brazílií a Uruguayí na Estádio Municipal do Maracanä v Rio de Janeiru. Je to nejvyšší zaznamenaná návštěva na fotbalovém utkání v histrorii. 

- 11 vteřin trvalo, než Hakan Sükür z Turecka vstřelil gól Jižní Koreji v zápase o třetí místo na mistrovství světa roku 2002. Turci vyhráli 3:2 a Sükürův gól je nejrychlejší v historii mistrovství světa. 

- 1281 gólů nastřílel Pelé v 1363 zápasech své aktivní kariéry. Hrál za brazilský FC Santos a New York Cosmos. 

Hra:

Před zahájením zápasu oba týmy zaujmou na své polovině jedno z mnoha možných rozestavení. Hra začíná výkopem; míč se postaví na středovou značku a jeden z hráčů útočícího mužstva jej kopne dopředu. Poté řečeno, velmi jednoduše, za oba týmy snaží kopnout míč do soupeřovy branky. Míč lze po hřišti posunovat kteroukoliv částí těla kromě rukou a paží. Vítězí mužstvo, které za devadesát minut nastřílí víc branek. Pokud se do konce zápasu žádnemu mužstvu nepodaří dát gól nebo pokud oba týmy nastřílejí stejný počet branek, hra končí nerozhodně. Některé zápasy, ale musí mít vítěze, tehdy se nerozhodný zápas prodlužuje, případně následuje penaltový rozstřel. 

Výstroj:

K obrovské celosvětové popularitě tohoto sportu přispívá zejména to, že pro jeho provozování téměř nic nepotřebujeme. V neoficiálním zápase si tudíž může zahrát opravdu každý bez ohledu na to, co má na sobě. V mistrovských zápasech jsou však povinnou součástí výstroje dres s rukávy, trenýrky, stulpny, chrániče holení a kopačky. Je zakázáno nosit cokoliv, čím by se hráč mohl zranit, například šperky. Hráče, který je nevhodně ustrojen, rozhodčí vykáže ze hřiště a pustí ho do hry teprve tehdy, až se přesvědčí, že jeho výstroj odpovídá pravidlům. 


Mistrovství světa prvně uspořádala FIFA (Mezinárodní fotbalová federace). Je to největší sportovní soutěž na světě. Koná se podobně jako olympiáda každý čtvrtý rok, je však mnohem populárnější než fotbal na olympiádě.  Nejčastěji se mistrovství světa zúčastnila Brazílie, která také nejčastěji zvítězila. 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>