Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sportovní (gymnastický) aerobik

 Aerobik je druh kondičního cvičení, které se stalo soutěžním sportem. Gymnasté-jednotlivci, dvojice, trojice nebo skupiny-předvádějí cvičení, při kterém prokazují svou dynamickou i statickou sílu, skokanské schopnosti, ohebnost a cit pro rovnováhu. 


Místo pro cvičení:

Soutěže ve sportovním aerobiku se konají na pružné dřevěné podlaze. Plocha vymezená pro cvičení měří pro jednotlivce, dvojice a trojice 7x7 m. Skupinová cvičení se konají na větší ploše o rozměrech 10x10 m. 

Přísná pravidla:

Za doprovodu hlasité rytmické hudby, kterou si vybírají sami, předvádějí gymnasté souvislý sled cviků, který má trvat přesně jednu minutu a 45 vteřin. Musí využít celou vymezenou plochu a po celou dobu cvičení se musí rytmicky pohybovat podle hudby. Sestava musí obsahovat nejméně osm, ale nejvíce dvanáct povinných prvků jako podpory, váhy, poskoky, výskoky, ohyby a obraty. Součástí alespoň dvou cviků musí být kliky, pády a kroužení nohama a celá sestava musí být krásná a originální. 

Hodnocení:

Závodník začíná s maximální známkou 10 bodů, ze které rozhodčí strhávají body za chyby. Závodník například ztrácí 0,2 bodu za každý vynechaný prvek a 1 bod za zakázaný cvik. 

Z historie:

Aerobik vznikl jako kondiční cvičení na konci šedesátých let minulého století, jednou z jeho nejznámějších propagátorek byla americká herečka Jane Fondová. Aerobik zpočátku nebyl považován za regulérní sport, ale postupně se jeho reputace zlepšovala a nakonec jej roku 1994 uznala samotná Světová gymnastická federace (FIG). První mistrovství světa ve sportovním aerobiku se konalo roku 1995 v Paříži. V současnosti zařadilo aerobik do svého gymnastického programu více než 70 členů FIG.

Je dobré vědět:

- Sportovní nebo též gymnastický aerobik se vyvinul z tradičního aerobiku.

- Trojice a skupiny mohou tvořit buď pouze muži a pouze ženy, nebo mohou být smíšené, avšak dvojice mohou být jedině smíšené. Skupiny jsou šestičlenné.

- V roce 2008 se stal mistrem světa mezi muži Ivan Parejo ze Španělska, mezi ženami brazilka Marcela Lopezová.

Profil sportovce:

Gymnasté musí mít vysokou kardiovaskulární kapacitu. Špičkoví závodníci bývají velice ohební a dovedou se rychle a elegantně pohybovat podle hudby. Všichni mají perfektní koordonaci pohybů a pružné tělo. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>